Przejdź do treści
Strona główna » Blog » WRZODY ŻOŁĄDKA U KONI

WRZODY ŻOŁĄDKA U KONI

Byadmin13 marca, 2021

WRZODY U KONI SĄ OBECNIE GŁÓWNYM PROBLEMEM ZDROWOTNYM KONI NA CAŁYM ŚWIECIE. W WIELU BADANIACH ODNOTOWANO 90% CZĘSTOŚĆ WYSTĘPOWANIA WRZODÓW U KONI WYCZYNOWYCH. WRZODY NEGATYWNIE, A CZASAMI POWAŻNIE WPŁYWAJĄ NA ZDOLNOŚĆ KONIA DO PRACY. POWODUJĄ BÓL I DYSKOMFORT. MOGĄ ZMNIEJSZAĆ APETYT KONIA. TO Z KOLEI OGRANICZA JEGO ZDOLNOŚĆ DO UTRZYMANIA MASY CIAŁA. MOŻE PROWADZIĆ DO ROZWOJU SZKODLIWYCH NAŁOGÓW, W TYM ŁYKAWOŚCI CZY TKANIA.

Wrzody żołądka od dawna są uznawane za poważny problem zdrowotny u koni. Wśród ich właścicieli istnieje wyraźny brak zrozumienia tego co je powoduje i jak można im zapobiegać.

Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się trochę więcej o tym, czym są wrzody żołądka, jak funkcjonuje żołądek konia. A takze o rzeczach, które możesz zrobić, aby radykalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju tego bolesnego stanu w żołądku konia.

WRZODY ŻOŁĄDKA TO ZMIANY CHOROBOWE WYSTĘPUJĄCE U KONI W NABŁONKOWEJ CZĘŚCI ŻOŁĄDKA.
ŻOŁĄDEK KONIA SKŁADA SIĘ Z 2 GŁÓWNYCH OBSZARÓW: GÓRNEGO „PŁASKONABŁONKOWEGO” OBSZARU I DOLNEGO „GRUCZOŁOWEGO” OBSZARU. WIĘKSZOŚĆ OWRZODZEŃ U DOROSŁYCH KONI WYCZYNOWYCH WYSTĘPUJE W OKOLICY PŁASKONABŁONKOWEJ LUB NA STYKU OBSZARÓW PŁASKONABŁONKOWYCH I GRUCZOŁOWYCH.

DLACZEGO WRZODY WYSTĘPUJĄ W GÓRNEJ CZĘŚCI ŻOŁĄDKA?

Koń wyewoluował jako pasące się zwierzę i pozostawiony samemu sobie będzie jadł przez 17 godzin lub więcej dziennie. Oznacza to ciągłe przeżuwanie i wydzielanie śliny oraz to, że żołądek konia jest zawsze pełny. Taki wzorzec jedzenia spowodował, że koński żołądek nigdy nie rozwinął włącznika-wyłącznika do produkcji kwasu żołądkowego. Ich żołądek wydziela kwas 24 godziny na dobę, niezależnie od tego, czy konie w tym czasie jedzą, czy nie.

WIELE KONI JEST TERAZ W STAJNI Z OGRANICZONYM DOSTĘPEM DO PASZY.

Kiedy myślisz o tym z perspektywy naszych współczesnych koni, nie jest to sytuacja idealna.
Praca, przebywanie w transporcie lub w boksie, trening to sytuacje, w których konie spędzają dłuższy czas bez jedzenia.

KIEDY KOŃ JE, WYTWARZA ŚLINĘ, A JEDNĄ Z RÓL ŚLINY JEST NEUTRALIZOWANIE KWASU ŻOŁĄDKOWEGO W ŻOŁĄDKU.

Więc kiedy nie je, nie wydziela śliny. ALE nadal wydziela kwas żołądkowy. Powoduje to gromadzenie się niezneutralizowanego (a zatem bardzo kwaśnego) płynu żołądkowego w dolnej części pustego żołądka konia.

DOLNA CZĘŚĆ ŻOŁĄDKA KONIA ROZWINĘŁA SIĘ, ABY CHRONIĆ SIĘ PRZED KWASAMI ŻOŁĄDKOWYMI

Pod warunkiem, że jest dobrze odżywiona, jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość lepkiego śluzu. Dzieki temu chroni się przed wydzielaniem własnego kwasu. ALE górna część żołądka nie ma takiej samej ochrony. U pasącego się konia żołądek jest zawsze pełny. Górna część żołądka nigdy nie była narażona na działanie kwasu żołądkowego. Dlatego, że pasza, którą zjadał koń, powstrzymała kwas przed pryskaniem. W dzisiejszych czasach żołądek konia często jest pusty, a górna jego część jest całkowicie wystawiona na działanie silnie kwaśnych płynów.

Kiedy koń z pustym żołądkiem kłusuje, galopuje, a nawet po prostu napina mięśnie brzucha, płyny żołądkowe są rozpryskiwane lub wyciskane na niezabezpieczoną górną część żołądka. Kwas zaczyna wypalać dziury w wyściółce ściany żołądka. Jeśli pozwolisz, aby to się powtarzało, w końcu rozwiną się wrzody. Może się to zdarzyć w ciągu zaledwie kilku dni.

Jakie czynniki wypływają na ryzyko wystąpienia wrzodów u koni? Wrzody żołądka są chorobą „wieloczynnikową”, co oznacza, że ​​są spowodowane wieloma czynnikami. Następujące sytuacje zostały zidentyfikowane jako czynniki, które mogą wpływać na ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka: Ćwiczenia na pusty żołądek – gdy koń ćwiczy ciśnienie wewnątrz żołądka, wzrasta, co powoduje wypychanie silnie kwaśnej treści żołądkowej z obszaru gruczołowego do niezabezpieczonego obszaru płaskonabłonkowego (Lorenzo-Figueras i in. 2002). Trening na czczo (tak jak w przypadku koni trenowanych po całonocnym poście) ułatwiają wypychanie kwaśnej treści żołądka do płaskonabłonkowej górnej części żołądka, gdzie może powodować owrzodzenia. 

  • Trening – wiadomo, że u koni w treningu owrzodzenia występują częściej, a także są cięższe niż u koni niepracujących. Odnotowano, że ryzyko wystąpienia umiarkowanego do ciężkiego owrzodzenia żołądka wzrastało 1,7 razy na każdy tydzień, w którym koń był w treningu (Lester i in. 2008).
  • Miejsce treningu – konie pełnej krwi, ćwiczone na torze w stajni, w której mieszkały, miały 3,3 razy mniejsze ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka (Lester i in. 2008).
  • Czas spędzany na wybiegu – konie, które miały dostęp do wybiegu, rzadziej zapadają na wrzody (Lester i in. 2008).
  • Czas spędzony z innymi końmi na padoku – konie wychodzące z innymi końmi są jeszcze mniej podatne na wrzody niż konie samotne (Lester i in. 2008).
  • Stres / nerwowość – stwierdzono, że radio grające w stajni zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów u koni pełnej krwi, co sugeruje, że stres jest czynnikiem ryzyko wrzodów (Lester et al. 2008).
  • Rodzaj paszy – lucerna wydaje się mieć działanie ochronne na żołądek konia i wydaje się zmniejszać częstość występowania wrzodów żołądka u koni (Nadeau et al. 2000; Lybbert 2007).
  • Częstotliwość karmienia – brak paszy, który może wystąpić podczas transportu i długich okresów między posiłkami obniża pH w żołądku konia i pozwala na opróżnienie żołądka, co zwiększa ryzyko owrzodzenia żołądka (Murray 1994).
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – wykazano, że leki takie jak fenylobutazon zwiększają ryzyko wrzodów, szczególnie w gruczołowej (dolnej) okolicy żołądka.

JAK ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WRZODÓW ŻOŁĄDKA U KONI?

Aby zmniejszyć ryzyko wrzodów żołądka u koni, musisz ocenić swój system utrzymania i wprowadzić zmiany wszędzie tam, gdzie twoje są narażone na dowolny z powyższych czynników ryzyka.

Niektóre praktyki żywieniowe, które mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania i nasilenie wrzodów żołądka, to:

NIE TRENUJ KONI NA CZCZO

Zapewnienie małego posiłku z lucerną przed treningiem:

  1. Pomoże powstrzymać kwaśną treść z dolnej części żołądka przed rozpryskiwaniem się do górnej części, gdzie może to powodować wrzody;
  2. Zapewni efekt neutralizujący, powodując wytwarzanie przez konia śliny podczas żucia siana. Jeśli nie masz siana z lucerny, zwykłe siano twojego konia również będzie dobrze działać.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co się dzieje, gdy trenujesz konia na czczo, kliknij tutaj, aby przeczytać  „Dlaczego nigdy nie powinieneś jeździć na koniu z pustym żołądkiem”.

ZAPEWNIJ MAŁY POSIŁEK Z SIANA (LUCERNY) BEZPOŚREDNIO PO WYSIŁKU

Badanie z Australii Zachodniej, w którym stwierdzono, że konie trenowane poza miejscem zamieszkania miały większą częstość występowania wrzodów żołądka, sugeruje, że czas powrotu do domu po treningu, a tym samym czas między zakończeniem treningu a posiłkiem, a być może stres związany z podróżowaniem, zwiększa częstość występowania wrzodów . Podanie paszy objętościowej po treningu pomoże zbuforować żołądek konia i ochronić go przed wrzodami żołądka.

ZAPEWNIJ CZAS NA PADOKU (JEŚLI TO MOŻLIWE Z KOLEGAMI) TAK CZĘSTO, JAK TO MOŻLIWE

Czas spędzony na padoku pomoże zmniejszyć poziom stresu konia. Jeszcze lepiej jeśli dostępne będzie pastwisko. Zapewni koniowi możliwość wypasu, a tym samym ciągłą produkcję śliny i pełny żołądek.

ZAPEWNIJ REGULARNE MAŁE POSIŁKI I STAŁY DOSTĘP DO SIANA

Umożliwienie koniowi ciągłego jedzenia w dzień i w nocy pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów żołądka. Podziel dzienną dawkę paszy konia na tyle posiłków, ile możesz. Karm w ciągu dnia i wieczorem, i podawaj siano przez cały czas.

JEŚLI PODRÓŻUJESZ Z KONIEM NA DŁUGICH DYSTANSACH, RÓB REGULARNE PRZERWY, ABY ZAPEWNIĆ MU MAŁE POSIŁKI PODCZAS WYPRAWY. ZAPEWNIENIE SIANA W SIATCE ZAPEWNI KONIOWI RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ KONTYNUOWANIA JEDZENIA PODCZAS TRANSPORTU. TYLKO UWAŻAJ NA ZAKURZONE SIANO, KTÓRE ZWIĘKSZA RYZYKO CHOROBY LOKOMOCYJNEJ. JEŚLI REGULARNIE PODRÓŻUJESZ Z KONIEM NA DUŻE ODLEGŁOŚCI, ROZWAŻ ZASTOSOWANIE LEKÓW PRZECIW WRZODOM ŻOŁĄDKA (OMEPRAZOLU LUB RANITYDYNY) TUŻ PRZED PODRÓŻĄ IW JEJ TRAKCIE, ABY ZMNIEJSZYĆ PRODUKCJĘ KWASU I ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WRZODÓW. POROZMAWIAJ O TYM ZE SWOIM WETERYNARZEM.

Jeśli martwisz się karmieniem dużą ilością siana, wypełnieniem jelit Twojego konia przed zawodami, możesz zmniejszyć ilość karmionego siana przez 2 dni poprzedzające zawody. Należy jednak uważać, aby nie zmniejszyć całkowitego spożycia paszy do mniej niż 1,5% masy ciała dziennie.

STOSOWANIE TYCH STRATEGII ŻYWIENIOWYCH W POŁĄCZENIU ZE STRATEGIAMI ZMNIEJSZANIA STRESU POMOŻE ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ROZWOJU WRZODÓW ŻOŁĄDKA U KONIA.JEŚLI TWÓ KOŃ MA JUZ WRZODY, MUSISZ JE LECZYĆ!

Badania wykazują, że karmienie sianem (sianem z lucerny) łagodzi przebieg choroby wrzodowej u koni. Długie okresy wypasu na pastwisku czasami pozwalają koniowi rozwiązać problemy z wrzodami żołądka. Jeśli twój koń ma wrzody, musisz leczyć je zarejestrowanym lekiem (omeprazol lub ranitydyna). Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o najlepszym schemacie leczenia dla twojego konia. WRESZCIE …

WRZODY ŻOŁĄDKA TO POWAŻNY I POWSZECHNY PROBLEM ZDROWOTNY KONI, KTÓRY WPŁYWA NA ICH OGÓLNE SAMOPOCZUCIE I WYDAJNOŚĆ. CHOCIAŻ NADAL NIE ROZUMIEMY DLACZEGO WYSTĘPUJĄ TAK CZĘSTO STOSOWANIE OPISANYCH POWYŻEJ STRATEGII ŻYWIENIA I POSTĘPOWANIA POMOŻE ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WYSTĄPIENIA OWRZODZEŃ ŻOŁĄDKA U TWOJEGO KONIA. PRZEDE WSZYSTKIM PAMIĘTAJ O TYM… NIGDY NIE TRENUJ SWOJEGO KONIA NA PUSTY ŻOŁĄDEK!

Dr Nerida Richards jest rezydentem w FeedXL specjalizującym się w żywieniu koni. Posiada dyplom z Nauk Wiejskich, stopień doktora w zakresie żywienia koni i prawie 20 lat pełnoetatowego doświadczenia w żywieniu wszystkich typów koni

Autorka jest doświadczonym jeźdźcem i instruktorem, specjalizującym się w zrozumieniu koni oraz ich potrzeb. Od kilkunastu lat łączy klasyczne ujeżdżenie z natural horsemanship, integrując pracę z ziemi z klasyczną gimnastyką jeździecką. Stale poszukuje nowych technik i wiedzy, by rozwijać fizyczne możliwości koni.

Studiowała na Wydziale Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zgłębiła biomechanikę i psychologię treningu koni. Uczyła się od wielu renomowanych trenerów, ale jej największymi nauczycielami są same konie. Pasjonuje się ich obserwacją w naturze i ma dwa własne konie, które są jej codziennymi towarzyszami pracy.

Prowadzi konsultacje jeździeckie w Warszawie i okolicach.

"Nigdy nie jest za późno na zmianę. Doświadczenie i czas nie mają znaczenia. Chwila, w której zaczynasz patrzeć we właściwą stronę, trwa kilka sekund."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro