Przejdź do treści
Strona główna » Blog » SIATKA NA SIANO DLA KONIA – JAKĄ WYBRAĆ?

SIATKA NA SIANO DLA KONIA – JAKĄ WYBRAĆ?

Byadmin18 marca, 2021

Siano to podstawowa pasza objętościowa dla koni i innych zwierząt jak kozy, owce, alpaki czy bydłoDlaczego zdecydowanie jaka siatka na siano dla konia będzie najlepsza nastręcza trudności hodowcom?

Wysypane luzem w boksie lub na padoku utrudnia utrzymanie porządku. Dużo siana się marnuje. Dlatego hodowcy i właściciele koni często sięgają po siatki na siano jako najłatwiejszy do wprowadzenia system podawania paszy objętościowej.

CO TO TAKIEGO, TA SIATKA NA SIANO?

Siatka na siano dla konia to rodzaj worka lub torby w którym umieszcza się paszę objętościową. Może to byc siano ale także często sianokiszonka. Worki maja różne kształty, różnią się wielkością oczka, grubością linki, z której są wykonane. Jest tyle rozwiązań ile koni i zwierząt bo one także maja swoje siatkowe preferencje.
Korzystanie z siatki ma szereg istotnych zalet zarówno dla koni jak i właścicieli. Przede wszystkim:

  • koń potrzebuje więcej czasu na zjedzenie porcji siana. Przebywając w boksie lub w transporcie ma zajęcie na długi czas. Konie lubią zajmować się wyskubywaniem siana przez małe oczka siatki. Niektóre zwierzęta lubią tez bawić się siatką. Dodatkowo powolne spożywanie pokarmu wpływa korzystnie na zdrowie- to istotne dla zwierząt z chorobami metabolicznymi czy chorobą wrzodową. Także konie z nadwagą i te które musza przybrać na wadze skorzystają z dobrodziejstw siatki;
  • pozwala podawać siano moczone w wygodny sposób koniom zmagającym się z alergią oraz chorobami dróg oddechowych. Siatki są odporne na wilgoć i wysokie temperatury więc sprawdzą się także jeśli używamy parownika do siana;
  • sprawdza się podczas transportu. Zapewnia zajęcie na długie godziny w podróży i pozwala podać siano na odpowiedniej wysokości;
  • pomaga utrzymać porządek w stajni oraz na padoku. Jest to więc duża oszczędność w gospodarstwie gdyż mniej zmarnowanego siana jest wyrzucane.

JAKA POWINNA BYĆ SIATKA NA SIANO DLA KONI?

Na początek najważniejsze: nie istnieje jedna, uniwersalna siatka na siano dla konia, która sprawdzi się w każdym miejscu i dla każdego konia. Wybierając siatkę dla konia bierzemy pod uwagę m.in:

  • sposób odżywiania konia i ilość siana, jakie jest mu podawane każdego dnia,
  • czy z siatki będzie korzystało jedno zwierzę czy stado,
  • temperamentu zwierzęcia, jego wielkości. Inna siatkę powiesimy w boksie kuca, inna u alpaki czy u kóz a inna u wielkiego konia pociągowego. Dla tego ostatniego z pewnością wybierzemy siatkę z oczkiem 8cm.
  • miejsca zastosowania siatki (padok, stajnia, transport zwierząt), oraz rodzaju mocowania jakie mamy dostępne. Sitke możemy powiesić na przegrodzie lub na drzewie.
  • indywidualnych preferencji właściciela.

Siatka na siano o drobnych oczkach sprawi, że koń zajmie się jedzeniem przez dłuższy czas, a pasza nie zmarnuje się.

CZY WYBRAĆ MAŁE CZY DUŻE OCZKA W SIATCE NA SIANO DLA KONI?

To pytanie, które często pada z ust kupujących.
W naszej ofercie znajdziecie siatki z oczkiem 8cm , 4cm oraz nasz autorski patent – siatkę podwójną z super małym oczkiem. Szyjemy ją z dwóch warstw siatki. Wierzchnia ma grubość 4mm a wewnętrzna warstwa jest z kolorowej siatki grubości 3mm. Warstwy układane są na krzyż. Dzięki temu konie mogą wyskubywać siano przez bardzo małe otwory.

Przy określaniu wielkości oczek jakie powinna mieć siatka na siano dla konia warto również wziąć pod uwagę rodzaj podawanego siana. Dla siana drobnego lepiej wybrac siatke o małych oczkach, siano długie, moczone lub sianokiszonkę podajemy z siatki o oczkach 8cm.

Duże oczka pozwalają koniowi spożywać siano w nieco szybszym tempie i dają do niego łatwiejszy dostęp. Nie chronią tak dobrze przed wypadaniem siana na ziemię jak siatki z mniejszym oczkiem i – zawieszone zbyt nisko – mogą zwiększać ryzyko zaplątania się konia, zwłaszcza jeśli zwierzę lubi kopać. Ograniczają rozdeptywanie siana i pozwalają ulokować je bezpiecznie w jednym miejscu w boksie. Sprawdzą się dla koni starszych, z niedowagą lub przejściowo dla koni, które uczą się korzystać z siatki na siano. 
Małe oczka (w naszej ofercie są to oczka 4cm lub specjalne siatki wykonane z dwóch warstw tkaniny z oczkiem 2,5cm) oznaczają, że siano będzie znacznie lepiej zabezpieczane przed wypadaniem. Koń będzie musiał też włożyć więcej wysiłku w sięgnięcie po nie – drobne oczka to dłuższy czas spożywania paszy. Są również bezpieczniejsze. Nasze siatki szyjemy z tkaniny bezwęzłowej, która ogranicza ryzyko zaplątania się konia.
Nie zalecamy jednak zawieszania siatek w zasięgu podkutych kopyt. 
Trzeba jednak pamiętać, że zbyt drobne oczka mogą frustrować zwierzę i zbyt mocno utrudniać mu spożywanie siana. 
Nie polecamy siatek z oczkiem 2,5cm dla koni starszych lub dotkniętych chorobą wrzodową. 

SIATKA NA SIANO DLA KONIA- Z JAKIEGO MATERIAŁU JEST WYKONANA?

Materiałem, z którego korzystamy jest siatka polipropylenowa. Jest wystarczająco wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne (w tym na przegryzienie czy rozszarpanie), całkowicie odporna na promieniowanie UV, wodę i nietoksyczna w kontakcie z paszą i śliną.
Siatki wykonujemy z tkaniny bezwęzłowej. Są one droższe niż dostępne w sklepach siatki węzełkowe ale znacznie bardziej trwałe.

Należy również pamiętać o zasadach prawidłowego zawieszania siatki. Torba na siano, prostokątna siatka czy worek mogą być powieszone na drzwiach, przegrodzie między boksami, na drzewie czy ogrodzeniu. Powinna być umieszczona tak, aby koń nie grzebał w niej przednimi nogami, ale jednocześnie, aby zwierzę nie musiało wysoko zadzierać łba do góry. Wówczas jedzenie będzie komfortowe i bezpieczne. Siatki bezwęzłowe są śliskie, dlatego bose kopyta koni ślizgają się po napełnionej sianem siatce. Są bezpieczniejsze niż siatki węzełkowe.

Jeśli chcesz dobrać odpowiednią siatkę na siano dla konia, skontaktuj się nami. Opisz nam swoje potrzeby a podpowiemy, która będzie odpowiednia do Twojej stajni i dla Twoich zwierząt.

Website | + posts

Autorka jest jeźdźcem i instruktorem. Od kilkunastu lat uczy ludzi jak zrozumieć konie (i konie- jak rozumieć ludzi) Interesują ją różne style jazdy, doświadczenie czerpie głównie z klasycznego ujeżdżenia oraz natural horsemanship łącząc pracę z ziemi z klasyczną gimnastyką jedzeniową. Wciąż poszukuje nowej wiedzy i technik pracy z końmi aby najlepiej rozwijać ich możliwości fizyczne. 
Studiowała w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na wydziale Nauk o Zwierzętach. Wtedy głębiej zainteresowała się biomechaniką i psychologią treningu koni. Następnie zdobywała wiedzę podczas szkoleń z takimi trenerami jak Gerd Haushmann, Kyra Kyrklund, Manolo Mendez, Wojciech Mickunas, Monika Damec, Małgorzata Hansen... Jednak, jej najlepszymi nauczycielami były i są konie. Uwielbia obserwować je w naturze. 

Prowadzi konsultacje jeździeckie w Warszawie i okolicach. 

"Nigdy nie jest za późno na zmianę. Doświadczenie i czas nic nie znaczą. Moment, w którym zaczynasz patrzeć we właściwa stronę, trwa kilka sekund" 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro