Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Wszystko o belach siana

Wszystko o belach siana


Jeśli jesteś właścicielem konia, wiesz, jak ważne jest zapewnienie swojemu koniowi zdrowej i zbilansowanej diety. Podstawową paszą dla koni jest siano, a okrągłe bele stają się coraz popularniejszym wyborem.

Okrągłe bele mają kilka zalet, w tym wygodę obsługi, opłacalność i łatwe przechowywanie. Jednakże wybór odpowiedniego rodzaju bel okrągłych i prawidłowe ich przechowywanie może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i szczęścia Twojego konia. W tym poście chciałabym omówić zalety bel siana dla koni, podać cenne (mam nadzieję 😉 ) wskazówki dotyczące wyboru i przechowywania okrągłych bel oraz pomóc ocenic to na jak długo okrągła bela może wystarczyć Twojemu koniowi.

Zacznijmy od przyjrzenia się zaletom karmienia koni sianem w okrągłych belach.

Bele siana stały się popularnym wyborem do karmienia koni ze względu na ich wiele zalet. Jedną z najważniejszych korzyści stosowania okrągłych bel do karmienia koni jest ich opłacalność. Przy obecnych cenach siana ma to ogromne znaczenie. Okrągłe bele dla koni są zazwyczaj tańsze niż kostki, co czyni je ekonomicznym wyborem dla właścicieli koni. Dodatkowo karmienie okrągłymi belami zmniejsza nakład pracy, ponieważ wystarczy je wystawić raz w tygodniu (zależnie od liczebności stada i ilości stanowisk pasienia oczywiście), zamiast rzucać pojedynczymi porcjami kilka razy dziennie. Taki system nie tylko oszczędza czas, ale także zwiększa efektywność karmienia.

Ponadto karmienie belami jest doskonałą opcją do karmienia większych grup koni. W przeciwieństwie do tradycyjnych kostek, bele okrągłe można umieścić w paśniku, co zapobiega marnowaniu siana przez konie poprzez jego deptanie lub zabrudzenie.

Wskazówki dotyczące wyboru okrągłych bel dla koni

Wymienione powyżej zalety okrągłych bel dla koni to tylko niektóre z ich atutów. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z karmienia sianem w belach, przy wyborze i karmieniu koni z okrągłych bel należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii by wybrac siano najwyższej jakości.

Rodzaj siana
Po pierwsze, zastanów się nad rodzajem siana, które kupujesz. Różne rodzaje siana mają różną wartość odżywczą i mogą być bardziej odpowiednie dla określonych koni w zależności od ich wieku, wagi i poziomu aktywności.

Brak zanieczyszczeń i skład
Ważne jest również sprawdzenie siana pod kątem śladów pleśni, kurzu lub innych zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla zdrowia konia. Jeśli to możliwe, kupuj siano od renomowanego dostawcy. Dobrą praktyką, choć jeszcze rzadko stosowaną, jest także analiza siana w celu określenia wartości odżywczej paszy. Jest to szczególnie ważne dla koni ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi. W przypadku koni ze skłonnościa do ochwatu, z chorobami metabolicznymi, wrzodowych… skład siana ma kluczowe znaczenie dla ich dobrostanu.

Rozmiar i waga
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar i waga beli okrągłej. Zbyt ciężka bela może być trudna do przenoszenia i może być trudna dla koni do jedzenia (zbyt długo leżąc na padoku siano może się zmarnować), natomiast zbyt mała bela może nie zapewniać wystarczającej ilości paszy, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe stada. Weż pod uwagę czy dysponujesz ciągnikiem który pomoże Ci w transporcie bel na padoki czy może będziesz polegać wyłącznie na sile swoich ramion.
Pamiętaj też że kluczem dla dobrostanu koni, ich zadowolenia, zdrowia i spokojnego koegzystowania w stadzie jest nieograniczony dostęp do siana.

Jak przechowywać bele siana dla koni i jakie są najlepsze sposoby, aby to zrobić?
Dotarliśmy do jednego z najważniejszych etapów: właściwego przechowywania. Kiedy już wybraliśmy najlepsze siano dla naszego stada trzeba zadbać o jego stan mając na uwadze potencjalne problemy, które mogą wystąpić, jeśli bele nie będą prawidłowo przechowywane.

  • Chroń je przed wpływem środowiska
  • Nie zostawiaj beli na deszczu lub śniegu na długi czas.
  • Przykryj szczelnie lub przechowuj w magazynie.
  • Upewnij się, że miejsce przechowywania jest dobrze wentylowane.

Jeśli chodzi o przechowywanie bel siana, ochrona ich przed wpływem środowiska ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić utrzymanie ich wartości odżywczych i zapobiec rozwojowi pleśni i bakterii. Pozostawianie bel siana na deszczu lub śniegu może prowadzić do gromadzenia się wilgoci, co nieuchronnie prowadzi do utraty jego wartości. Aby temu zapobiec, bele siana należy szczelnie przykryć lub najlepiej przechowywać w magazynie, aby były suche. Ponadto ważne jest, aby zapewnić dobrą wentylację miejsca przechowywania, aby zapobiec gromadzeniu się ciepła i wilgoci. Podejmując te kroki zapewnisz koniom paszę wysokiej jakości, która spełnia ich potrzeby żywieniowe.

Mokre bele siana mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych u koni, w tym problemów z oddychaniem, problemów trawiennych i infekcji bakteryjnych. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Jeśli konie jedzą spleśniałe siano, może to powodować problemy z oddychaniem, kaszel i wydzielinę z nosa. W dłuższym czasie mogą rozwinąć się poważne infekcje lub choroby układu oddechowego.
Ponadto u koni mogą wystąpić problemy trawienne, takie jak kolka, biegunka, choroba wrzodowa lub utrata masy ciała, jeśli spożywają siano zanieczyszczone bakteriami lub toksynami wytwarzanymi przez pleśń. Dlatego ważne jest, aby przechowywać okrągłe bele siana w suchym, dobrze wentylowanym miejscu i unikać karmienia koni mokrym sianem (moczenie siana przed podaniem to całkiem inna historia).

Najlepsze praktyki przy karmieniu koni z sianem z beli.

Na jak długo wystarczy bela siana?
Ten czas zależy od różnych czynników, takich jak wielkość beli, waga konia i poziom jego aktywności. Zazwyczaj okrągła bela o wadze 400 kg wystarczy na jednego konia przez około 10–14 dni, dwa konie na około 5–7 dni, trzy konie na około 3–5 dni i cztery konie na około 2–4 dni.
Bele oczywiście mogą różnić się rozmiarem i wagą dlatego podany przeze mnie przykład należy traktować szacunkowo. Potrzeby koni także różnią się. Zależnie od sposobu podawania siana większe mogą być także jego straty.

Konie zwykle zjadają przeciętnie około 8-9 kg siana dziennie (ilość dla konia o wadze 600kg) i trawienie przebiega non stop przez całą dobę (o konsekwencjach pozostawania bez siana przez dłuższy czas pisałam w poście „Co się dzieje po 4 godzinach bez siana?” Zachęcam do przeczytania 🙂 ) , dlatego tak ważne jest, aby pasza była dostępna przez całą dobę, aby zapewnić im odpowiednią równowagę żywieniową. Jeśli bela pozostaje nie zjedzona dłużej niż zwykle, może to oznaczać, że koń ma problem z zębami lub inny problem zdrowotny – zaleca się wtedy konsultację z weterynarzem.

Czy okrągłe bele siana są dobre dla koni?
Okrągłe bele siana mogą być korzystne dla koni, ponieważ zapewniają ekonomiczny i praktyczny sposób karmienia, szczególnie zimą, gdy pasza na pastwiskach jest ograniczona lub w ogóle jej nie ma. Bele okrągłe są zazwyczaj tańsze w przeliczeniu na kilogram niż kostki siana i wymagają mniej pracy. Sprawdzają się również dobrze przy karmieniu większych grup koni gdzie podawanie siana w kostkach byłoby bardzo praco i czasochłonne. Podkreślę jeszcze raz jak ważne jest, aby wybierać siano wysokiej jakości i prawidłowo je przechowywać. Ważne jest również monitorowanie spożycia siana przez konia i dostosowywanie trybu karmienia w razie potrzeby, aby utrzymać jego prawidłowe odżywianie.

Kostki czy okrągłe bele – co jest lepsze dla koni?
Zarówno siano w kostkach, jak i w belach mogą być dobrym rozwiązaniem do karmienia koni, a to, która z nich jest lepsza, może zależeć od indywidualnych okoliczności i preferencji. Osoby posiadające mniej koni lub ograniczoną przestrzeń do przechowywania często preferują siano w kostkach, ponieważ jest dla nich łatwiejsze w obsłudze i można je przechowywać na mniejszej powierzchni. Korzystanie z siatek na siano zamiast podawania paszy luzem na ziemi dodatkowo ułatwia codzienny obrządek i zmienijsza straty siana. Okrągłe bele siana są na ogół bardziej opłacalne i wygodne w przypadku większych stad- wystarczają na dłużej i wymagają mniej obsługi zwłaszcza jeśli siano jest podawane w siatkach lub paśnikach co radykalnie zmienisza marnowanie paszy poprzez zadeptanie (az do 50%). Należy pamiętać, że oba rodzaje bel powinny być wysokiej jakości i odpowiednio przechowywane. Ostatecznie wybór między kostkami a belami może sprowadzać się do osobistych preferencji, wygody i specyficznych potrzeb Twoich koni.

Jakie są zalety bel okrągłych?
Okrągłe bele dla koni mają kilka zalet dla właścicieli koni, w tym:

  • Są ekonomiczne
    Bele siana dla koni są zazwyczaj tańsze w przeliczeniu na kg niż siano w kostkach.
  • Sa wygodne w obsłudze
    Okrągłe bele dla koni można łatwo przechowywać i transportować, a ponadto mogą służyć przez długi czas, nie tracąc przy tym swoich wartości odżywczych.
  • Wymagają mniej siły roboczej
    Karmienie koni belami siana zmniejsza nakład pracy, ponieważ można je wystawiać na padoki nawet raz w tygodniu, zamiast rzucać pojedynczymi porcjami kilka razy dziennie.
  • Idealny wybór dla stad zwierząt
    Można dzięki nim z łatwością nakarmić większe grupy koni przez dłuższy czas.
  • Zmniejszona ilość odpadów i mniej zmarnowanego siana
    Jest mniej prawdopodobne że siano podane w belach przykrytych siatką lub paśnikiem zostanie rozdeptane, zanieczyszczone lub ulegnie zepsuciu z powodu działanai warunków atmosferycznych niże siano podane luzem.
  • Dobre źródło paszy przez długi czas
    Wysokiej jakości siano w belach może zapewnić koniom dobre źródło paszy, szczególnie w miesiącach zimowych.

Czy okrągłe bele siana są szkodliwe dla koni?
Jeśli zostaną podjęte niezbędne środki ostrożności, okrągłe bele nie stanowią żadnego zagrożenia dla koni. Ważne jest, aby podczas zakupu i przechowywania siana przestrzegać wspomnianych wcześniej wskazówek. Zaniedbanie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u koni, których wszyscy chcemy uniknąć 🙂

Autorka jest doświadczonym jeźdźcem i instruktorem, specjalizującym się w zrozumieniu koni oraz ich potrzeb. Od kilkunastu lat łączy klasyczne ujeżdżenie z natural horsemanship, integrując pracę z ziemi z klasyczną gimnastyką jeździecką. Stale poszukuje nowych technik i wiedzy, by rozwijać fizyczne możliwości koni.

Studiowała na Wydziale Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zgłębiła biomechanikę i psychologię treningu koni. Uczyła się od wielu renomowanych trenerów, ale jej największymi nauczycielami są same konie. Pasjonuje się ich obserwacją w naturze i ma dwa własne konie, które są jej codziennymi towarzyszami pracy.

Prowadzi konsultacje jeździeckie w Warszawie i okolicach.

"Nigdy nie jest za późno na zmianę. Doświadczenie i czas nie mają znaczenia. Chwila, w której zaczynasz patrzeć we właściwą stronę, trwa kilka sekund."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro