10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz konia

1. Zdecyduj czego potrzebujesz

Zanim kupisz konia, bądź pewny, do czego będziesz go używał oraz jaki typ i temperament będzie pasował najbardziej do Ciebie. Bądź uczciwy wobec siebie. Właściwie oceń swoje umiejętności jeździeckie oraz to czy będziesz mógł poświęcić koniowi odpowiednią ilość czasu.

Bez względu na to czy szukasz konia sportowego, rekreacyjnego towarzysza wyjazdów w teren czy przyjaciela rodziny, zimnokrwistego konia zaprzęgowego czy dowolnego innego typu konia- warto zawsze trzymać się zasady, że młody, mało doświadczony jeździec i właściciel powinien mieć doświadczonego, starszego konia. Odwrotnie- osoba z dużym doświadczeniem jeździeckim i obyciem może pozwolić sobie na kupno młodego zwierzęcia, z którym będzie potrafiła pracować. Przy zakupie konia najlepszym doradcą będzie rozum. Decyzja powinna być podjęta rozsądnie, po przemyśleniu wszystkich za i przeciw. W końcu przyjdzie ci z nią żyć przez kolejne 20-30 lat.

2. Nigdy nie kupuj w ciemno

Zakupy online to szybki i wygodny sposób na zakup wielu rzeczy, ale koń nie jest jedną z nich. Znam przypadek dziewczyny, która w ten sposób weszła w posiadanie dwóch koni. Oba kocha i nie wyobraża sobie, że mogłaby mieć inne, ale przeszła z nimi bardzo długą drogę.  Kupując wirtualnie nie mamy pewności, że gdy pod naszą bramę zajedzie w końcu koniowóz wysiądzie z niego ten koń, którego widzieliśmy na zdjęciu. Nie znamy też choćby w przybliżeniu charakteru zakupionego konia.

3. Jadąc oglądać konia zabierz ze sobą kogoś doświadczonego

Druga opinia zaufanej, doświadczonej osoby może ułatwić podjęcie decyzji o zakupie lub skutecznie sprowadzić na ziemię. Niech pojedzie z Tobą ktoś kto potrafi obiektywnie ocenić konia i zadawać dobre pytania, które mogą Tobie nie przyjść do głowy. Może także pomóc w radzeniu sobie z nadmiernie agresywnymi sprzedawcami.

4. Sprawdź paszport

Sprawdź tożsamość konia tj. palenie i opis graficzny w paszporcie. Znane są przypadki, w których paszport nie pasuje do zwierzęcia. Jeśli będzie z tobą weterynarz może także zidentyfikować konia na podstawie wszczepionego na szyi chipa. Sprawdź paszport pod kątem autentyczności i w razie wątpliwości skontaktuj się z odpowiednim Związkiem Hodowców Koni. Unikaj koni, których paszport nie jest dostępny.

Achilles przyjechał do nowej stajni

5. Zrób badanie weterynaryjne – TUV

Badanie kupno-sprzedaż, zwane w skrócie TUV pozwoli ocenić przydatność konia do użytku sportowego lub rekreacyjnego. To badanie weterynaryjne ocenia stan zdrowia konia bezpośrednio przed zakupem. Może w przyszłości zaoszczędzić koniowi cierpienia a przyszłemu właścicielowi wydatków na leczenie.

Podstawą jest oglądanie i omacywanie kończyn i grzbietu, badanie okulistyczne, badanie konia w ruchu na różnych rodzajach podłoża, na kole i liniach prostych, badanie ortopedyczne (próby zginania), badanie określające stan serca i układu oddechowego oraz endoskopia pod kątem dychawicy świszczącej. Weterynarz wykona zdjęcia rentgenowskie a czasem także USG ścięgien. Po wykonanym badania otrzymasz protokół oraz komplet zdjęć rentgenowskich.

To badanie jest drogą inwestycją. Koszt jest wysoki 1500-2000 zł jednak wydatki wynikające z leczenia niezdiagnozowanych wcześniej schorzeń, w przyszłości mogą znacząco przekroczyć tą kwotę. 

6. Upewnij się, że koń jest dla Ciebie odpowiedni

Upewnij się, że pasujecie do siebie poziomem umiejętności (patrz punkt 1.) Poproś by właściciel zaprezentował konia w ręku a następnie pod siodłem. Obserwuj jak koń zachowuje się w boksie, podczas przechodzenia obok innych koni. Czy przywiązany stoi grzecznie.  Czy pozwala się siodłać. Jak reaguje przy wsiadaniu i podczas jazdy. Następnie sam wsiądź na konia i sprawdź czy jest odpowiedni do uprawianej przez ciebie dyscypliny.
Obchodź się z koniem jak w domu – sprawdź konia w stajni, poza stajnią, na ujeżdżalni, w terenie. Spróbuj konia tyle razy, ile potrzeba. Nie spiesz się.

7. Sprawdź historię konia

Kupowanie konia przypominać może czasem śledztwo. Nie bierz słowa sprzedawcy za ewangelię. Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o historii konia. Warto rozmawiać z właścicielami stajni, ze stajennymi. Niestety znam wiele przykładów złych sprzedawców. Niektórzy sprzedając konie, podają im leki uspakajające w celu ukrycia problemów behawioralnych, a nawet sprzedają konie, które zostały skradzione! Jeśli koń odnosił sukcesy sportowe w przeszłości i jest sprzedawany tanio, spróbuj dowiedzieć się dlaczego. Jeśli transakcja wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. Warto ufać swojej intuicji.

8. Upewnij się co do reputacji sprzedawcy

Sprawdź reputację sprzedawcy na internetowych forach jeździeckich lub wśród znajomych. Może znasz kogoś kto wcześniej widział tego konia i jego właściciela przy jakiejś okazji. Naprawdę świat jeździecki jest mały a dowiedzieć się można wiele. Skąd pochodził koń? Kim byli poprzedni właściciele konia? Google, numery telefonów, nazwiska i adresy, aby sprawdzić, czy są tym, za kogo się podają, i czy sprzedają regularnie.

9. Uważaj na treść umowy

To bardzo ważny temat i warto dokładnie go zgłębić by wiedzieć co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży konia. Nie chcąc powielać treści, a także nie będąc specjalistą w tej dziedzinie odsyłam do materiałów, które wyczerpują temat – “Umowa Sprzedaży Konia” – Konie i Rumaki (mec. Jakub Kolańczyk).

Warto też pamiętać, że od 2014 roku przepisy dotyczące sprzedaży koni uległy zmianie. Nowym elementem jest rękojmia, która określa zakres odpowiedzialności sprzedającego względem osoby kupującej w zakresie wad i ewentualnych zatajonych kontuzji sprzedawanego konia – odsyłam do znalezionego przeze mnie artykułu opublikowanego w kwartalniku Hodowca i Jeździec, Rok XIII Nr 2 (45) Wiosna 2015.

10. Zakup konia to tania część

Podejmując decyzję o kupnie konia miej zawsze w pamięci wszystkie koszty utrzymania konia, oraz obowiązki, które na Ciebie spadną. Przerejestrowanie (zmiana właściciela konia), ubezpieczenie, opłaty za weterynarza (szczepienie, leczenie), comiesięczne opłaty za pensjonat, korekcja kopyt, żywienie (pasza, suplementacja oraz siano to duży procent kosztów utrzymania konia). Odwiedziny w sklepie jeździeckim- zakup i wymiana sprzętu. Czy możesz sobie na to pozwolić?  Opieka weterynaryjna oraz żywienie to nie są rzeczy na których warto oszczędzać.

Zanim kupisz konia zdaj sobie sprawę jego potrzeb. Bez względu na to czy chcesz zająć się hodowlą koni zimnokrwistych czy interesuje cię hodowla koni sportowych. Czy chcesz uprawiać jeździectwo czy sport zaprzęgowy potrzeby koni są podobne.

Podstawą jest:

  • Zapewnienie koniom bezpiecznej stajni (jest wiele rozwiązań jak choćby stajnia angielska czy chów wolno wybiegowy); odpowiedniej ilości ruchu na swobodzie oraz możliwości utrzymywania kontaktu z innymi końmi.
  • Kolejną rzeczą, która jest niezbędna w chowie oraz hodowli koni jest stały dostęp do paszy objętościowej (siano powinno być podawane w sposób ciągły). Wszelkie oszczędności mające na celu obniżenie kosztów siana czy słomy odbiją się niekorzystnie na zdrowiu konia.

We sell to most European countries, contact us by email: pieceofhay@gmail.com, if we do not yet support sales to your country. Have a happy shopping! :) Zamknij