Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Pasienie się

Pasienie się

Konie w naturze poświęcają więcej czasu na jedzenie niż na jakąkolwiek inną aktywność.

Prawdopodobnie nic innego nie jest tak ważne dla dobrego samopoczucia konia jak pasza… i ruch.
Czas, jaki koń spędza „na wypasie” 😉 zależy przede wszystkim od:

  • rodzaju i dostępności paszy
  • zapotrzebowania na składniki odżywcze.
  • zwyczajów żywieniowych
  • W czasach gdy pasza jest ograniczona, konie będą jeść, kiedy znajdą coś do jedzenia. Kiedy pasza jest dostępna w dużych ilościach, konie wykształcą inne wzorce zachowań.
Pasienie się


Zwyczaje żywieniowe powstają w odpowiedzi na cykle dnia i nocy lub pór roku.
Większość badań wskazuje, że konie najintensywniej pasą się w godzinach około świtu i zachodu słońca. W miesiącach letnich konie częściej pasą się w nocy. Temperatura także wpływa na czas wypasu. W gorące letnie popołudnia konie będą paść się krócej. W wyjątkowo upalne dni konie przestają się paść wcześnie rano. Zimna pogoda najwyraźniej ma niewielki wpływ na codzienne wypasanie. Inaczej kiedy pada ulewny deszcz, silny wiatr i/lub śnieg.

Naukowcy szacują, że czas, jaki koń spędza na wypasie, wynosi od 5 do 10 godzin dziennie.

Na pastwiskach niskiej jakości konie musza paść się dłużej aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Na pastwiskach wysokiej jakości potrzebują spędzić znacznie mniej czasu by się najeść a jednak nadal będą spożywać paszę. Taki nadmierny wypas może prowadzić do tycia i wystąpienia różnego rodzaju chorób jak ochwat czy problemów trawiennych.
Rozwiązaniem nie jest ograniczenie czasu spędzanego na pastwisku i podanie mniejszej ilości paszy, ale zapewnienie większej różnorodności roślin dostępnych dla konia. Konie chętnie zjadają niektóre chwasty, wędrują w poszukiwaniu ziół, obgryzają krzewy czy drzewa. Zdrowe pastwisko powinno być różnorodne. Jeśli dostarczymy koniom wyłącznie soczystej, miękkiej, zielonej trawy- tylko ją będą jeść. Co nie jest dla nich zdrowe

Selektywność


Konie mają bardzo ruchliwe wargi i duży pysk. Zazwyczaj zjadają wybraną część rośliny odgryzając ją między górnymi i dolnymi siekaczami. Konie pasą się blisko ziemi i mogą również zbierając materiał liściasty z krzewów, drzew lub innych roślin. Te kombinacje anatomiczno-behawioralne powodują, że konie bardziej skrupulatnie od innych zwierząt wybierają to co jedzą. Koń często wybiera najsmaczniejszą część siana, pozostawiając łodygi nieruszone.

Jeśli dostępne jest odpowiednie pastwisko, konie spędzą dużo czasu wyszukując najbardziej odżywczych roślin i ziół których akurat potrzebują. Zdarza się, że konie wyjadają części pastwiska aż do gołej ziemi, podczas gdy inne obszary pozostają nieruszone. Gdy zmniejsza się dostępność paszy, zmniejsza się również selektywność. Można to obserwować u koni utrzymywanych cały rok w systemie pastwiskowym. Na jesieni kiedy gończy się wzrost roślin i zimą konie „czyszczą” pastwisko ze wszystkich pozostałych po sezonie letnim roślin jadalnych.

Badania wykazały, że konie preferują różnorodność paszy i niekoniecznie chętnie spożywają pasze doskonałej jakości. Przykładowo kiedy konie mają wybór między zwykłą trawą a lucerną, często najpierw wybierają trawę. Jednak gdy liczba dostępnych pasz jest ograniczona- jedzą to co akurat jest w zasięgu.

Autorka jest doświadczonym jeźdźcem i instruktorem, specjalizującym się w zrozumieniu koni oraz ich potrzeb. Od kilkunastu lat łączy klasyczne ujeżdżenie z natural horsemanship, integrując pracę z ziemi z klasyczną gimnastyką jeździecką. Stale poszukuje nowych technik i wiedzy, by rozwijać fizyczne możliwości koni.

Studiowała na Wydziale Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zgłębiła biomechanikę i psychologię treningu koni. Uczyła się od wielu renomowanych trenerów, ale jej największymi nauczycielami są same konie. Pasjonuje się ich obserwacją w naturze i ma dwa własne konie, które są jej codziennymi towarzyszami pracy.

Prowadzi konsultacje jeździeckie w Warszawie i okolicach.

"Nigdy nie jest za późno na zmianę. Doświadczenie i czas nie mają znaczenia. Chwila, w której zaczynasz patrzeć we właściwą stronę, trwa kilka sekund."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro