Przejdź do treści
Strona główna » MIERZENIE I DOPASOWANIE

MIERZENIE I DOPASOWANIE

W jaki sposób wykonać zdjęcia do konsultacji on-line i dobrania rozmiaru butów dla konia?
Oferujemy darmową usługę doboru rozmiaru na podstawie przesłanych zdjęć. Instrukcję mierzenia kopyt znajdziesz tutaj. Aby dokonać prawidłowego pomiaru, Twój koń powinien być do 2 tygodni po struganiu kopyt.
Zachęcamy także do wypożyczenia zestawu przymiarkowego FIT KIT. Więcej informacji o zestawie znajdziesz tutaj.  

Jak mogę wysłać zdjęcia z mierzenia kopyt?
Zdjęcia możesz do nas przesłać na adres: pieceofhay@gmail.com

Czy mogę samodzielnie dobrać rozmiar buta dla mojego konia?
Zawsze rekomendujemy konsultację dot. rozmiaru z nami. Często się zdarza, że Klienci niepoprawnie mierzą długość kopyta i wybierają za duży rozmiar butów. Kiedy buty są za duże, pojawiają się problemy związane z nieprawidłowym dopasowaniem. W związku z tym zachęcamy naszych Klientów, aby skonsultowali z nami wybór rozmiaru.

Czy mój koń potrzebuje butów na wszystkie kopyta?
Większość jeźdźców stosuje buty tylko na przednich kopytach. Zgodnie z mechaniką poruszania się konia, przednie kończyny są bardziej narażone na urazy.
Kiedy wybierasz się na wycieczki po nierównym i wymagającym terenie lub kiedy Twój koń ma naturalnie wrażliwe podeszwy albo przystosowuje się do chodzenia boso (po rozkuciu), może on potrzebować butów na wszystkie kopyta.

Czy mój koń będzie potrzebował takiego samego rozmiaru butów na przód i na tył?
Tylne kopyta są często węższe niż przednie, dlatego zazwyczaj wymagają rozmiaru w wersji „Slim”. Należy osobno zwymiarować kopyta przednie i tylne. Większość koni potrzebuje butów tylko na przednie kopyta.

W jaki sposób przymierzyć buty mojemu koniowi?
Kiedy otrzymasz buty, przymierz je przed jazdą, aby upewnić się, że rozmiar jest właściwy. Załóż buty na suche i czyste kopyto. Zrób to na czystej i miękkiej powierzchni np. na gumowej macie lub ręczniku. To zapobiegnie pobrudzeniu i porysowaniu butów. Używaj tylko jednego buta Scoot Boot, aby sprawdzić dopasowanie na obydwu kopytach konia. Pamiętaj, że zwrot brudnych, porysowanych, wybrakowanych lub uszkodzonych butów, wiąże się z obciążeniem dodatkowymi kosztami.
Odwiedź naszą stronę, aby sprawdzić, jak wygląda prawidłowe dopasowanie butów.

W jaki sposób dopasować nowe buty Scoot Boots?
Kiedy otrzymasz buty, przymierz je przed jazdą, aby upewnić się, że rozmiar jest właściwy. Załóż buty na suche i czyste kopyto. Zrób to na czystej i miękkiej powierzchni np. na gumowej macie lub ręczniku. To zapobiegnie pobrudzeniu i zarysowaniu butów. Używaj tylko jednego buta Scoot Boot, aby sprawdzić dopasowanie na obydwu kopytach konia.
Aby dopasować nowe buty Scoot Boots, postępuj następująco:

 1. Upewnij się, że paski frontowe są rozpięte, a pasek pęcinowy jest odczepiony z jednej strony buta.
 2. Podnieś kopyto, aby było skierowane podeszwą do góry i wsuń czubek kopyta do buta. Kopyto powinno swobodnie wsunąć się do buta.
 3. Przeciągnij tylny pasek buta za piętki i odstaw kopyto na ziemię.
 4. But powinien przylegać do kopyta, ale nie może być za ciasny.
 5. Sprawdź dopasowanie tylnego paska. Powinieneś móc wsunąć palec pomiędzy pasek a piętkę. Jeżeli nie możesz tego zrobić, buty są za małe. Pasek tylni nie powinien uciskać opuszków piętki.
 6. Zapnij paski frontowe, przytrzymując koniec paska i naciągnij go, aż do wsunięcia podłużnego otworu na haczyk. Jeżeli masz trudności w zapięciu pasków, użyj kopystki, zaczepiając jej haczyk o otwór i naciągając na zapięcie.
 7. Po zapięciu, paski frontowe powinny być równomiernie naprężone.
 8. Kiedy koń stoi wyprostowany, z nogami ustawionymi pod kątem prostym do podłoża, zamocuj pasek pęcinowy wokół pęciny konia. Upewnij się, że pasek jest na tyle luźny, że możesz wsunąć dwa palce pomiędzy niego a przednią ścianę pęciny.
 9. Aby pasek spełniał swoją funkcję, musi być prawidłowo dopasowany – ani za ciasny ani za luźny. Jeżeli nie możesz umieścić dwóch palców pomiędzy paskiem a przednią ścianą pęciny, poluzuj pasek o kolejny otwór. Jeżeli pasek pęcinowy jest zbyt ciasny, będzie powodował dyskomfort u konia i nieprawidłową pracę buta.
 10. Podnieś kopyto i delikatnie przekręć but w lewo i prawo. Prawidłowo dopasowany but, nie powinien przekręcać się na kopycie. Jeżeli but wydaje się zbyt luźny – jest za duży.

W jaki sposób sprawdzić, czy buty Scoot Boots są dobrze dopasowane?
Kiedy otrzymasz buty, przymierz je przed jazdą, aby upewnić się, że rozmiar jest właściwy. Załóż buty na suche i czyste kopyto. Zrób to na czystej i miękkiej powierzchni np. na gumowej macie lub ręczniku. To zapobiegnie pobrudzeniu i porysowaniu butów. Używaj tylko jednego buta Scoot Boot, aby sprawdzić dopasowanie na obydwu kopytach konia.
Aby sprawdzić, czy rozmiar jest odpowiedni:

 1. Sprawdź szczelinę z przodu buta. Kopyto odstaw na ziemię i zapnij paski frontowe. Jeżeli szczelina z przodu buta jest mniejsza niż 10 mm, Twoje buty są za duże.
 2. Sprawdź, czy buty przekręcają się na kopycie. Jedną ręką unieś nogę konia, drugą chwyć pewnie but i delikatnie poruszaj od lewej do prawej. Jeżeli dopasowanie jest prawidłowe, but nie będzie się przekręcał ani przesuwał. Jeżeli jest jakakolwiek rotacja, Twoje buty są za duże.
 3. Sprawdź pasek tylny buta. Postaw kopyto na ziemi i spróbuj wsunąć jeden palec między piętkę a tylny pasek. Jeżeli dopasowanie jest prawidłowe, powinieneś móc wsunąć palec z delikatnym oporem. Jeżeli nie możesz wsunąć palca, Twoje buty są za małe.
 4. Sprawdź przestrzeń wokół ściany kopyta a krawędzią buta. Postaw kopyto konia na ziemi i sprawdź: jeżeli dopasowanie jest prawidłowe, górna krawędź buta powinna przylegać ściśle do kopyta.

Kiedy buty są za małe?
Buty są za małe, kiedy:

 1. Nie będziesz w stanie wsunąć palca między tylnym paskiem a piętką konia.
 2. Będziesz miał trudności z naciągnięciem tylnego paska za piętki.

Kiedy buty są za duże?
Buty są za duże, kiedy:

 1. Przednia szczelina w zapiętym bucie jest mniejsza niż 10 mm szerokości.
 2. Buty przekręcają się, gdy nimi poruszasz na kopycie.
 3. Górna krawędź buta nie przylega ściśle do ściany kopyta.

Czy buty Scoot Boots powinny się poruszać na kopycie?
Nie. Jeżeli dobrano odpowiedni rozmiar do kopyta konia, buty nie powinny poruszać się ani przekręcać na kopycie. Jeżeli Twój but się porusza lub przekręca, możesz mieć za duży rozmiar lub Twój koń może wymagać prawidłowego rozczyszczenia kopyt.
Możesz sprawdzić, czy buty poruszają się lub obracają na kopycie przeprowadzając test. Jedną ręką unieś nogę konia, drugą chwyć pewnie but i delikatnie poruszaj w lewo i prawo. Jeżeli but porusza się lub obraca, jest on za duży.

Buty przekręcają się, czy mam zły rozmiar?
Jeżeli buty przekręcają się na kopytach konia, oznacza to, że są za duże lub są nieodpowiednie ze względu na ukształtowanie kopyta. Jeżeli przekręcanie jest minimalne, zalecamy użycie wkładek antypoślizgowych Scoot Anty Slip. Wkładki sprawdzają się także, kiedy kopyto konia jest pomiędzy rozmiarami.

Jestem pewny, że rozmiar jest prawidłowy, ale buty przekręciły się przy pierwszym użyciu. Jak to naprawić?
Czasami nowe buty Scoot Boots są gładkie lub mają połysk wewnątrz. Można to usunąć drobnym papierem ściernym. Jeżeli buty będą nadal się przekręcać, to może oznaczać, że są za duże.

Moje buty początkowo były dobrze dopasowane, teraz wyglądają na luźne. Dlaczego?
Są trzy powody, dla których Twoje buty mogą wyglądać na zbyt duże:

 1. Dobrano zbyt duży rozmiar. Możesz użyć wkładek antypoślizgowych Scoot Anty Slip, aby dopasować buta.
 2. Przymiarka butów miała miejsce w deszczową pogodę. W takich warunkach kopyta konia pochłaniają wilgoć i mogą zwiększyć swoją objętość. Kiedy jest sucho, kopyta wysychają i obkurczają się. Aby rozwiązać ten problem, możesz dopasować buty za pomocą wkładek antypoślizgowych Scoot Anty Slip.
 3. Twoje buty mogły się rozciągnąć. Buty Scoot Boots są jak nowa para skórzanych butów do jazdy konnej, które rozbijają się w parę używania.

Kiedy zapinam pasek frontowy, przednia szczelina jest bardziej rozchylona niż jest to zalecane. Dlaczego?
Są trzy powody, dla których tak się dzieje:

 1. Twój koń jest pod koniec 4-6 tygodniowego cyklu werkowania i pazur jest zbyt długi lub całe kopyto jest zbyt szerokie.
 2. Jeżeli szczelina jest większa niż 15 mm po okresie „docierania”, Twoje buty mogą być o rozmiar za małe.
 3. Ściany kopyt Twojego konia są zbyt pionowe i buty Scoot Boots nie będą na nie pasowały.

Czy buty we właściwym rozmiarze mogą obetrzeć?
Proces przyzwyczajania konia do butów powinien być stopniowy. Nowa para Scoot Boots jest jak nowa para skórzanych oficerek jeździeckich. Buty potrzebują czasu, aby się rozbić i ułożyć. Przyzwyczajanie powinno odbywać się stopniowo i pod kontrolą. Po okresie przyzwyczajania, buty we właściwym rozmiarze nie powinny obcierać. Jeżeli obcierają, być może: masz niewłaściwie dobrany rozmiar, pasek pęcinowy może być zapięty zbyt mocno lub możesz potrzebować ochraniaczy na tylną ścianę pęciny i piętki. Wrażliwe okolice można zabezpieczyć taśmą piankową EVA.
Pasek tylny można rozciągnąć na ciepło, rozgrzewając go w gotującej się wodzie (sposób bezpieczniejszy dla osób niewprawionych) lub przy pomocy opalarki (sposób bardziej zaawansowany, wymagający uwagi, aby nie stopić materiału).

Czy muszę przyzwyczajać konia do butów, aby uniknąć obtarć?
Tak, zalecamy stopniowe przyzwyczajanie konia do butów. Konie mają różną wrażliwość i buty mogą je obetrzeć, jeżeli od pierwszego założenia wyruszysz w długi teren. Nowa para Scoot Boots jest jak nowa para skórzanych oficerek jeździeckich. Buty potrzebują czasu aby się rozbić i ułożyć.
Zrób krótką przejażdżkę przy pierwszym założeniu butów. Nie jedź dalej niż 4 km. Po pierwszej przejażdżce przekonasz się, czy buty pasują do kształtu kopyt konia. Powtarzaj tą czynność dopóki nie będziesz miał pewności, że buty nie obcierają. Jeżeli nie pojawiają się żadne problemy, stopniowo zwiększaj dystans jazdy.
Do każdej nowej pary butów dołączone są ochraniacze Trail Gaiters. Zalecamy ich stosowanie podczas procesu przyzwyczajania konia do butów.
Jeżeli Twój koń ma wyjątkowo wrażliwą skórę lub kiedy używasz butów do jazdy wytrzymałościowej i długodystansowej, możesz sięgnąć po ochraniacze Endurance Gaiters.

Czy mogę używać taśmy piankowej, aby lepiej dopasować buty Scoot Boots?
Możesz, jednak pamiętaj, że środki chemiczne, w tym także klej, mogą reagować z termouretanem (TPU), z którego wykonane są buty i negatywnie wpływać na właściwości tego materiału. W rezultacie, może dość do uszkodzeń.

Czy kopyta muszą być rozczyszczane w szczególny sposób, aby móc dopasować buty Scoot Boots?
Abyś mógł bezpiecznie stosować buty i aby były one właściwie dopasowane, wymagane jest regularne rozczyszczanie kopyt. Naturalne struganie wymaga:

 1. Niskich piętek. Bosy koń nie wymaga nadmiernej wysokości piętek.
 2. Usunięcia flar. Ściana kopyta powinna stanowić linię prostą, od korony do dolnej krawędzi.
 3. Powierzchnia nośna kopyta powinna być ścięta, a ściana przednia ścięta pod kątem 45 stopni względem podłoża.

Jak często należy strugać kopyta, kiedy używam butów Scoot Boots?
Kopyta należy strugać co 4–6 tygodni. Prawidłowo dobrane buty będą pasowały przez cały cykl werkowania.

Mój koń ma wysokie piętki. Czy buty Scoot Boots będą na niego pasowały?
Nie. Niestety, nie jest możliwe odpowiednie dopasowanie butów Scoot Boots w tej sytuacji. Jeżeli chcesz używać butów Scoot Boots, Twój strugacz powinien dokonać korekty kształtu kopyta i obniżyć piętki.
Jeżeli próbujesz dopasować buty Scoot Boots do kopyta z wysoką piętką: pasek tylny będzie osadzony zbyt nisko i zbyt ciasno, co nie zapewni odpowiedniego osadzenia buta.

Mój koń ma bardzo strome ściany kopyt. Czy buty Scoot Boots będą na niego pasowały?
Nie. Niestety, nie jest możliwe odpowiednie dopasowanie butów Scoot Boots w tej sytuacji. Ten kształt kopyta ma średnicę korony równą lub większą niż dół kopyta. Oznacza to, że ściany butów ustawione są w pionie, co powoduje, że szczelina przednia buta jest zbyt szeroka, aby zapiąć paski frontowe.

Czy buty Scoot Boots są odpowiednie na mułów?
Nie. Ze względu na kształt kopyta mułów, zwykle buty Scoot Boots nie są odpowiednie. Ściany kopyt mułów są zbyt pionowe, a kopyta zbyt wąskie, aby dopasować buty.

Właśnie zdjąłem podkowy z kopyt mojego konia. Co mam zrobić, aby przejść na buty Scoot Boots?
Witaj w świecie bosych koni 

Po pierwsze, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że istnieje duża różnica pomiędzy tym, jak obecnie wyglądają kopyta Twojego konia, a tym, jak muszą być ukształtowane, aby nosić buty dla koni. Kształt kopyta podkutego różni się od kopyta bosego. Kopyto bose ma krótszy palec i niższe piętki. Po zdjęciu podków, powinieneś skontaktować się z doświadczonym strugaczem, który będzie regularnie werkował kopyta Twojego konia. Po ścięciu nadmiaru kopyta, możesz zacząć używać butów dla koni, aby zapewnić dodatkową ochronę kopyt.

Czy wraz ze wzrostem kopyta, muszę zmienić długość pasków pęcinowych w butach Scoot Boots?
Nie jest wymagana żadna regulacja, ponieważ buty są osadzone na części kopyta, która nie rośnie. Jeżeli buty są w odpowiednim rozmiarze, to jego górna część stanowi właściwe osadzenie. Oznacza buty mogą być dopasowane przez cały cykl werkowania, trwający 4–6 tygodni.

Czy mogę dopasować buty Scoot Boots na ciepło?
Tak, można ogrzać buty, aby stały się bardziej elastyczne i uzyskać indywidualne dopasowanie. Buty Scoot Boots mogą nie być idealnie dopasowane do każdego kopyta. Jeżeli pasek tylny jest zbyt ciasny i powoduje ucisk na piętki – można go rozciągnąć na ciepło. Taka operacja powinna być wykonywana przez osoby, które mają w tym doświadczenie.
Aby dopasować buty na ciepło, powinieneś:

 1. Zmierzyć konia, aby wiedzieć, jak bardzo musisz rozciągnąć buty.
 2. Załóż rękawice ochronne i ostrożnie użyj opalarki, aby równomiernie podgrzać paski tylne, ale nie stopić ich przy tym. Tą operację można przeprowadzić także w gotującej się wodzie (zanurzamy tylko pasek tylny).
 3. Gdy ocieplony obszar stanie się błyszczący i miękki, rozciągnij pasek, na tyle, aby zapewnić dobre dopasowanie.
 4. Przytrzymaj pasek w tej pozycji, aż but ostygnie.
 5. Zanurz but w zimnej wodzie, aby upewnić się, że nie gorący.
 6. Gdy but ostygł, przymierz go i sprawdź, czy jest optymalnie dopasowany do kopyta, a w razie potrzeby powtórz czynność.

Paski tylne nie powinny być rozciągnięcie na więcej niż 5 mm. Odpowiada to pełnemu rozmiarowi buta. Nadmierne rozciągnięcie pogorszy dopasowanie butów.
Ogrzewanie unieważnia gwarancję i rękojmię.

 Moje paski Mud Straps są zbyt ciasne, mogę je rozciągnąć na ciepło?
Tak, można je rozciągnąć na ciepło. Zrób to następująco:

 1. Załóż rękawice ochronne. Ostrożnie użyj opalarki, aby równomiernie ogrzać pasek. Używaj jej w odległości 5-10 cm od paska.
  Operację tą można wykonać także zanurzając paski w gotującej się wodzie.
 2. Złap końce rozgrzanego paska i rozciągnij je.
 3. Trzymaj w tej pozycji, aż pasek stanie się chłodny.
 4. Kiedy pasek jest chłodny, możesz go założyć na pęcinę.
Select your currency
EUR Euro