Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Karmić sianem z siatek czy podanym luzem na ziemi?

Karmić sianem z siatek czy podanym luzem na ziemi?

Konie, mając w naturze możliwość wyboru, w przerwach w pasieniu się, często zdecydują się jeść z drzew i krzewów.

Jest to wysokość powodująca zadzieranie głowy do góry a więc podobna do tej, na której powszechnie zawieszamy siatki w boksach (ja oczywiście polecam by siatki wisiały jak najniżej, ale na to ma wpływ dużo czynników. Każdy wiesza jak mu i koniowi bezpiecznie i wygodnie).

Badania naukowców z Australii wykazały, że czas spędzony na pasieniu dzieli się zwykle w stosunku 20/80.

20% – obskubywanie drzew i krzewów,

80%- pasienie z głową opuszczoną.

Są także inne sytuacje, w których konie spędzają czas z uniesioną wysoko głową. Na przykład wzajemne drapanie się czy zabawa. Nie należy popadać więc w przesadę. Nie każde uniesienie głowy generuje napięcia. Ważne jest aby dać naszym koniom wybór i zapewnić różnorodność.

Aby pobieranie paszy z podniesioną głową (ze żłoba lub wysoko zawieszonego paśnika) nie było jedyną pozycją w jakiej spędzają czas w boksie lub na padoku.

Dobrym rozwiązaniem jest używanie różnorodnych paśników – zawieszonych niżej lub wyżej- żłobu z paszą treściwą lub poidła stojącego na poziomie gruntu a nie zawieszonego na ścianie a także umożliwienie koniowi zjedzenia pewnej cześć paszy z ziemi. A także podczas przebywania w boksie szperania i wyszukiwania jedzenia w czystej ściółce ze słomy (niestety inne ściółki, jak pelet lub wióry nie zapewniają koniom zajęcia podczas godzin spędzonych w boksie)

Jako właściciele koni najchętniej widzielibyśmy je wyłącznie w pozycji z głową w dole. A zapominamy o tym jak faktycznie poruszają się konie w naturze.

Badania wykazują ze konie które mają – jak w naturze- możliwość eksplorowania swojego otoczenia, jedzenia z różnych miejsc a także szukania pożywienia pod nogami lub na krzewach i drzewach maja lepsze zęby, kopyta lepszą koordynację, umięśnienie i świadomość swojego ciała.

Obserwuję podział wśród właścicieli koni 🙂 na zwolenników karmienia w siatkach i innych paśnikach i na radykalnych przeciwników. Moim zdaniem żaden system karmienia nie jest złym lub jedynym dobrym pod warunkiem, że zapewniamy koniom możliwość wyboru.

Wiele osób dyskutuje na temat jak podawać koniom pasze objętościową i trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy z ziemi, luzem czy w siatkach. Ze swojej strony chcę tylko powiedzieć, byśmy szanowali swoje wybory bo każdy decyduje się na to co jest najlepsze dla jego konia kierując się własnym rozsądkiem.

Website | + posts

Autorka jest jeźdźcem i instruktorem. Od kilkunastu lat uczy ludzi jak zrozumieć konie (i konie- jak rozumieć ludzi) Interesują ją różne style jazdy, doświadczenie czerpie głównie z klasycznego ujeżdżenia oraz natural horsemanship łącząc pracę z ziemi z klasyczną gimnastyką jedzeniową. Wciąż poszukuje nowej wiedzy i technik pracy z końmi aby najlepiej rozwijać ich możliwości fizyczne. 
Studiowała w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na wydziale Nauk o Zwierzętach. Wtedy głębiej zainteresowała się biomechaniką i psychologią treningu koni. Następnie zdobywała wiedzę podczas szkoleń z takimi trenerami jak Gerd Haushmann, Kyra Kyrklund, Manolo Mendez, Wojciech Mickunas, Monika Damec, Małgorzata Hansen... Jednak, jej najlepszymi nauczycielami były i są konie. Uwielbia obserwować je w naturze. 

Prowadzi konsultacje jeździeckie w Warszawie i okolicach. 

"Nigdy nie jest za późno na zmianę. Doświadczenie i czas nic nie znaczą. Moment, w którym zaczynasz patrzeć we właściwa stronę, trwa kilka sekund" 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select your currency
EUR Euro