Przejdź do treści
Strona główna » Instrukcja obsługi – czyli jak korzystać z siatek na siano

Instrukcja obsługi – czyli jak korzystać z siatek na siano

Siatki na siano są zaprojektowane by w wygodny i bezpieczny sposób wydłużyć koniom czas przyjmowania pokarmu podczas przebywania w boksie i na padoku a także aby zminimalizować ilość paszy, która podczas karmienia z ziemi zostałaby zabrudzona i podeptana przez zwierzęta

Przy właściwym użytkowaniu przekonasz się, że siatki Piece of Hay będa służyć Ci bardzo długo. Mamy wielu klientów, którzy uzywają siatek 4lata i dłużej.



Aby siatka służyła długo i była bezpieczna dla koni muszą być spełnione następujące warunki:

  • siatki/ torby na siano powinny być mocowane poza zasięgiem kopyt konia. Ma to znaczenie dla trwałości torby ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa zwierzęcia;
  • zawieszanie siatek na powierzchniach nierównych, chropowatych lub ostrych naraża tkaninę oraz elementy mocujące na przetarcie;
  • należy uważać na rozdarcia podczas używania wideł do napełniania siatek sianem;
  • jeżeli przez chwilowo nie używasz swojej siatki na siano trzymaj ją w miejscu lub pojemniku niedostępnym dla gryzoni;
  • w przypadku zauważenia, że koń przegryza lub rozrywa siatkę należy niezwłocznie usunąć siatkę z boksu. Siatki i torby są wykonane z najmocniejszych dostępnych materiałów jednak należy pamiętać o niszczycielskiej sile końskich zębów. Nie każdy koń będzie umiał korzystać z siatek na siano. Zalecamy przyzwyczajanie zwierząt do takiego sposobu karmienia aby uniknąć ich frustracji. Jako pierwszą siatkę wybierz też z większym oczkiem. Dla mniej delikatnych zwierząt polecamy najgrubsze siatki z tkaniny 5mm;
  • niewielkie uszkodzenia trzeba od razu naprawiać by nie dopuścić do powstania większych dziur, w które mogłyby zaplątać się nogi konia;, jeśli nie naprawisz szybko dziur Twój koń może nauczyć się, że celowe wygryzanie dziur pozwala mu łatwiej dostać się do siana. Instrukcja samodzielnej naprawy uszkodzeń znajduje się TUTAJ
  • obserwuj zachowanie swojego stada. Niedostatek paszy, lub za mało paśników może powodować do rywalizacji o jedzenie w stadzie a tym samym narazić siatki na szybsze zużycie. Zalecamy aby paśników na padoku było zawsze o jeden więcej niż korzystających z nich koni.
  • siatki należy czyścić z pozostałości (kurz, piasek, błoto, nieczystości) raz w tygodniu. Zalecamy także regularne pranie siatek na siano. Instrukcja prania znajduje się TUTAJ
  • tkanina z której wykonane są siatki jest odporna na na wilgoć i warunki atmosferyczne jednak długotrwałe pozostawanie w warunkach podwyższonej wilgotności może osłabić tkaninę (oraz narazić konie na kontakt z pleśnią i grzybami) dlatego siatki zmoczone podczas długotrwałego deszczu należy wysuszyć przed ponownym użyciem.
  • zapięcia (rzepy, suwaki) należy czyścić z kurzu i resztek siana. W przeciwnym razie szybko tracą swoje właściwości. Nie należy rozpinać zamków błyskawicznych poprzez „rozrywanie”, do odpinania służy suwak.
  • Siatki typu poducha sprzedawane są z zamocowanymi na rogach linkami. Wzmacniają siatkę na rogach. W razie ich zgubienia lub przetarcia należy je wymienić na nowe. Sposób mocowania prezentujemy na zdjęciach:
  • Bele siana opakowane w siatki należy stawiać na warstwie izolacji tak by balot nie miał bezpośredniego kontaktu z gruntem.
  • zalecamy używanie paśników lub płotków lub ogrodzeń innego rodzaju w celu uniemożliwienia zwierzętom kopania i deptania po siatce na siano.

Materiały

Siatki na siano Piece of Hay są wykonane z mocnej tkaniny polipropylenowej o wysokiej odporności na zrywanie. Są produkowane w Polsce. Do ich farbowania użyto barwników, które nie ulegają rozcieńczeniu z kontakcie z wodą czy śliną, nie maja zapachu i nie uczulają dlatego są całkowicie bezpiecznym sposobem podawania paszy zwierzętom. Tkanina jest odporna na warunki atmosferyczne, wilgoć i promieniowanie UV.

Dlaczego niektóre siatki staną się sztywne w miarę używania?

Tkanina z której wykonane są siatki może stracić swoją miękkość jeżeli była prana w chlorowanej wodzie.
Długotrwały kontakt z ziemią lub błotem może uszkodzić włókna tkanin- pierz swoje siatki minimum raz do roku aby pozostały miękkie.
Czasami siatki mogą stać się sztywne z powodu siana, którym karmisz konie. Jeżeli siano jest mocno nawożone lub ma wysoką zawartość cukru może to wpłynąć na pH końskiej śliny. To może wpłynąć na miękkość włókien tak samo jak pranie w chlorowanej wodzie. Zalecamy podawanie koniom miękkiego siana dobrej jakości pochodzącego ze sprawdzonego źródła.

Bezpieczeństwo

Siatki na siano są zazwyczaj bardzo bezpiecznym sposobem karmienia koni. Warto jednak przyjrzeć się paru kwestiom i jak zwykle kierować się zasadami zdrowego rozsądku.

Siatki na siano mogą powodować erozję siekaczy lub dziąseł u niektórych koni. Wielokrotne ciągnięcie i szarpanie za linę – zwłaszcza w przypadku materiału syntetycznego – może spowodować uszkodzenie zębów. Dlatego w naszym sklepie sprzedajemy siatki o oczku nie mniejszym niż 4cm. Taka wielkość oczka pozwala koniowi na wyskubywanie siana wargami nie narażając zębów na ścieranie. Wiele koni używa siatek przez lata bez jakiegokolwiek uszkodzenia zębów. Prawidłowe użytkowanie (wybór siatki z większym oczkiem) pomaga zapobiegać uszkodzeniom zębów. W razie wątpliwości zapytaj weterynarza podczas najbliższej korekcji zębów.

Jeśli koń zaczepi podkowę o siatkę na siano, może się zaplątać lub wyrwać podkowę – czasem wraz z częścią kopyta – gdy się uwolni. Jeśli twój koń nosi podkowy, powinieneś umieścić siatkę na tyle wysoko, aby koń nie mógł jej dotknąć kopytami lub umieścić ją za przegrodą która uniemożliwi mu dosięgnięcie kopytami siatki. Zaleca się zwykle wieszanie siatki na wysokości kłębu ale nie niżej niż na wysokości klatki piersiowej.

Siatki na siano zawieszone bardzo wysoko nad głową mogą obsypać twojego konia kurzem i kawałkami siana, powodując podrażnienia lub reakcje alergiczne. Długotrwałe korzystanie z wysoko zawieszonych siatek może również powodować napięcie lub bolesność, ponieważ konie są przystosowane do karmienia głównie z poziomu gruntu. Najlepszym sposobem na uniknięcie obu tych sytuacji jest zamocowanie siatek tak nisko, jak to możliwe, pamiętając o ostrożności dotyczącej podków.

Innym bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa ze strony siatek na siano jest zaplątanie się. Większość siatek na siano jest zamykana sznurkiem. Upewnij się, że po napełnieniu siatki nadmiar liny ze sznurka jest albo poza zasięgiem konia, albo jest zawiązany i schowany.

Select your currency
EUR Euro