Szanowni Państwo, uprzejmie prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższą instrukcją.
Dokumentacja zdjęciowa jest niezwykle istotna w procesie doboru rozmiaru buta. Pragniemy dobrać dla Was najlepiej pasujące skorupki do mierzenia i w efekcie – buty właściwe. Pomiaru dokonajcie na spokojnie, bez pośpiechu i zgodnie z poniższą instrukcją.
Przygotowanie do pomiaru kopyt
Zdjęcia i pomiar kopyt najlepiej wykonać świeżo po werkowaniu, ale nie później niż 14 dni po struganiu.
Buty Scoot Boots powinny być dopasowane maksymalnie do 2 tygodni po rozczyszczeniu. Te buty mają miejsce na wzrost kopyta. Scoot Boots dopasowane na odrośnięte kopyta, po 14 dniach od strugania, mogą spadać bezpośrednio po werkowaniu.
Buty Flex Boots powinny być dopasowane możliwie szybko po rozczyszczeniu. Te buty wymagają regularnej pięlęgnacji kopyt i skracania narastających ścian.
Nie bierzemy odpowiedzialności za dopasowanie butów, kiedy Klient życzy sobie dopasowania rozmiaru poza “okienkiem” na dopasowanie tj. po 14 dniach od strugania kopyt.
Do wykonania pomiaru przygotuj:
- telefon lub aparat fotograficzny,
- miarkę lub centymetr krawiecki,
- kopystkę.
W pierwszej kolejności wyczyść kopyta kopystką, a jeżeli jest taka potrzeba, przejmuj je wodą. Strzałka i piętki powinny być dobrze widoczne. Zdjęcia wykonaj przy dobrym oświetleniu lub włącz lampę w aparacie.
Nie jesteśmy w stanie dokładnie ocenić punktu obciążenia na zdjęciach ciemnych, rozmazanych lub na kopytach brudnych, wypełnionych ziemią, ściółką i odchodami.
Dobrze jest poprosić o pomoc asystenta, ponieważ trzymanie kopyta i miarki oraz wykonanie precyzyjnego zdjęcia w odpowiedniej płaszczyźnie jest wyzwaniem.
Jak zmierzyć kopyta i przygotować zdjęcia do konsultacji on-line?
- Zdjęcia wykonaj na twardej, czystej i równej nawierzchni, przy dobrym oświetleniu.
- Dla każdego kopyta, które ma nosić but, przygotuj 4 zdjęcia wedle poniższego schematu. Wszystkie 4 perspektywy są dla nas tak samo istotne – nie pomijaj zdjęć kopyta w perspektywie en face i bocznej.
Może się wydawać, że buty dobieramy tylko na podstawie długości i szerokości kopyta. Jest to błędne założenie. Zdjęcia kopyt w perspektywie bocznej i od przodu są dla nas niezwykle istotne. Kształt kopyta determinuje, czy buty będą pasowały na Twojego konia. Na podstawie tych zdjęć zakomunikujemy Wam także ewentualne ryzyka w dopasowaniu butów. - Wysyłając zdjęcia, pogrupuj je, abyśmy wiedziały, które kopyto oglądamy (np. lewy przód, prawy przód). Możesz wysłać zdjęcia każdego kopyta w osobnej wiadomości, opisać je w nazwie pliku lub wykonać to w jakikolwiek inny sposób, który pozwoli nam na identyfikację kopyt.
Zdjęcia przyjmujemy pod mailem pieceofhay@gmail.com
Zdjęcie nr 1. Pomiar długości kopyta.
Zahacz początek miarki o pazur (nigdy o piętki!) i przeciągnij ją wzdłuż kopyta, aż za piętki.
Aparat trzymaj równolegle do podeszwy kopyta lub inaczej na wprost podeszwy, dokładnie tak, jak widzisz to na zdjęciu obok.
Nie rób zdjęć pod kątem (z boku, od góry, od dołu), ponieważ zaburza to odczyt pomiaru.
Dokładny pomiar długości jest niezwykle istotny dla wyznaczenia punktu obciążenia kopyta, który jest wysunięty najdalej do tyłu. Zwykle jest to miejsce, w którym kończy się ściana kopyta. Jednak niektóre konie obciążają także fragment piętki, co musimy uwzględnić przy interpretacji pomiaru.
Piętek nie zaliczamy do długości kopyta.
Zdjęcie nr 2. Pomiar szerokości kopyta.
Zmierz szerokość kopyta w jego najszerszym miejscu.
W zależności od budowy kopyta, najszersze miejsce najczęściej jest przesunięte nieco od środka, w stronę piętki.
Upewnij się, że trzymasz miarkę prosto, w poprzek kopyta. Nie przekrzywiaj jej.
Zrób zdjęcie z prawidłowo przyłożoną miarką, trzymając aparat bezpośrednio przed kopytem (czyli tak, jak w przypadku zdjęcia długości – na wprost podeszwy).
Zdjęcie nr 3. Widok kopyta od przodu.
Wykonaj zdjęcie kopyta, trzymając aparat dokładnie na wprost kopyta. Tak, aby widoczna była strona przyśrodkowa (wewnętrzna) i boczna (zewnętrzna) kopyta.
Aparat postaw na ziemi, dzięki temu unikniesz zrobienia zdjęcia pod kątem.
Zdjęcie wykonane od góry nie nadaje się do oceny, czy buty mogą pasować na kopyta.
Zdjęcie nr 4. Widok kopyta z boku.
Wykonaj zdjęcie boku kopyta.
Jest to ujęcie najtrudniejsze dla Was do wykonania, dlatego przeczytaj dokładnie, jak ustawić aparat.
Postaw aparat na ziemi, prostopadle do kopyta.
Prostopadle do kopyta oznacza pod kątem 90 stopni, czyli w taki sposób, że na zdjęciu zobaczymy linię ściany przedniej kopyta i linię kątów wsporowych wraz zarysem piętek z tyłu kopyta.
CYKL WERKOWANIA A DOPASOWANIE BUTÓW
Buty dla konia Scoot Boots są zaprojektowane tak, aby umożliwić kopytu wzrost między wizytami kowala. Dobre dopasowanie zależy od regularnego werkowania, w odstępach około 4-6 tygodni.
Uwaga! Jeśli mierzysz kopyta pomiędzy 3 a 6 tygodniem cyklu, musisz wziąć pod uwagę, że dobrane w tym czasie buty, mogą być gorzej dopasowane bezpośrednio po wizycie kowala i mogą się zsuwać z kopyta.
Jeżeli cykl werkowania trwa u Was dłużej niż 4 do 6 tygodni, buty mogą być źle dopasowane pod koniec cyklu, ze względu na dodatkową długość rogu kopyta.
Buty dla konia Flex Boots wymagają regularnego skracania ścian w miarę wzrostu rogu.