Dobre siano, czyli jakie?

Siano jest nie tylko niezastąpionym źródłem włókna i błonnika, ale także odgrywa znaczącą rolę w procesie trawienia gdyż wypełnia koński przewód pokarmowy.
Jest to bardzo ważne dla jego prawidłowej, zdrowej pracy i każdy właściciel konia (a w szczególności konia ze skłonnością do kolek czy wrzodów) powinien dbać by siano było dostępne przez całą dobę. Najlepiej by było ono zadawane w siatkach które znacznie spowalniają zjadanie co jest korzystne dla końskich żołądków, ale także dla kieszeni właściciela.

W żywieniu koni kierujemy się zasadami, które narzuca nam anatomia i fizjologia końskiego układu pokarmowego. Głównym składnikiem pokarmowym w końskiej diecie jest włókno i stąd też pasze objętościowe stanowią tak dużą porcję dziennej dawki pokarmowej- około 2 procent masy ciała konia. Włókno utrzymuje poprawną aktywność jelit, dostarcza niezbędnych substancji, stanowi rezerwuar energii i elektrolitów, uwalnianych w razie potrzeby a szczególnie podczas większego wysiłku.

Założę się że każdy właściciel konia raz na jakiś czas zadaje sobie pytanie o prawidłowe żywienie. Odpowiednie siano może całkowicie zaspokoić potrzeby pokarmowe konia nie pracującego lub też pracującego bardzo lekko. To nic innego jak zielonka (z łąki, roślin motylkowych lub roślin uprawnych, np z owsa) skoszona przed lub w trakcie okresu kwitnienia, wysuszona na łące w naturalny sposób. Jakość siana zależy od warunków w jakich zostało zebrane najwłaściwsze dla koni jest siano łąkowe z łąk suchych, a niewskazane z łąk podmokłych i okresowo zalewanych.

siatka na siano

Najlepszym terminem koszenia traw na siano jest faza kwitnienia. W tym czasie rośliny są najbogatsze we wszystkie składniki pokarmowe a plon osiąga maksymalny wzrost.  Niestety, nie zawsze warunki pogodowe sprzyjają zebraniu siana najwyższej jakości, czyli takiego, które ma zielony kolor i bardzo przyjemny zapach, roznoszący się po stajni. Siano, które raz zamokło, staje się żółtawe i traci nieco składników pokarmowych, ale odpowiednio i dobrze dosuszone może być skarmiane bez obaw.

Dla koni najbardziej wartościowe jest siano z pierwszego pokosu, gdyż jest on zazwyczaj bardziej dojrzały, przez co siano jest twardsze i chętniej zjadane. Drugi i trzeci pokos natomiast (czyli potraw) jest mniej pożądany, ale lepszy dobry potraw niż złe siano

Po zbiorze siano musi obowiązkowo „odleżeć” 6-8 tygodniu w czasie których oddaje wodę i traci niektóre szkodliwe substancje.

Dobrej jakości siano wygląda zachęcająco, pachnie aromatycznie, świeżo, źdźbła są sprężyste i elastyczne. Zawiera spore ilości białka, soli mineralnych oraz witamin, mikro i makroelementów. Zawartość lucerny i koniczyny gwarantuje wysoki udział białka oraz wapnia, które są szczególne ważne u koni w okresie wzrostu, nabierania masy, wykorzystywanych w sporcie czy hodowli oraz dla źrebiąt. Dla koni otyłych lub nie mających problemów z utrzymaniem dobrej kondycji zalecane jest siano nie mające w składzie roślin motylkowych lub z nieco uboższym składem. Specjaliści i lekarze weterynarii zalecają by zwłaszcza konie otyłe były karmione sianem z siatki o małym lub średnim oczku co wydłuża czas jedzenia i reguluje procesy trawienne.

Siano którego absolutnie nie powinniśmy podawać koniom jest szarawe lub brunatne, ma nieprzyjemny zapach stęchlizny lub pleśni. Może zawierać niebezpieczne dla koni śmieci, kamienie, badyle i piasek. Takie siano nie ma wartości odżywczych i może być przyczyną poważnych schorzeń jak kolki czy dychawica.

Dodaj komentarz

We sell to most European countries, contact us by email: pieceofhay@gmail.com, if we do not yet support sales to your country. Have a happy shopping! :) Zamknij