Bezpieczeństwo używania siatek na siano


Nie dziwi mnie taka ilość pytań dotycząca bezpieczeństwa korzystania z siatki na siano. Każdy właściciel konia wie jak bardzo utalentowane sa to zwierzęta w dziedzinie robienia sobie krzywdy na milion sposobów. Od dawna wiadomo, że powiedzenie „zdrowy jak koń” na się nijak do rzeczywistości i o zdrowie oraz ogólny dobrostan naszych zwierząt musimy troszczyć się szczególnie. Ogólnie rzecz biorąc: mieć oczy dookoła głowy.

Jest kilka zasad których trzeba przestrzegać aby siatka służyła długo a koń mógł z siatki na siano bez ryzyka zrobienia sobie krzywdy.

Przed najtrudniejszym wyzwaniem staną właściciele koni kutych. 

Jesli Twój koń nosi podkowy musisz zawsze pamiętac że jest ryzyko zahaczenia ramienia podkowy o oczka. Siatki na siano wykonane są z bardzo mocnej linki o grubości 5mm! Można ją przeciąć tylko ostrym narzędziem. Podkowa także może wydrzeć z siatce dziurę, ale może tez zakleszczyć się na amen. Dlatego właściciele koni okutych powinni zadbać o to by powiesić siatkę możliwie wysoko w boksie tak aby koń nie mógł sięgnąć do niej kopytem. Wszelkie linki i troczki służące do zawieszania siatki w boksie powinny zostać poza zasięgiem końskich nóg i zębów.
Wieszając siatkę wysoko trzeba pamiętać, że zadzieranie głowy wysoko do góry nie jest zdrowe dla końskich pleców. Najlepiej by dno wiszącej siatki wypadało na wysokości klatki piersiowej konia.

Co z balotami?
siatka na balotJeśli na padoku karmicie sianem belowanym i do tego w stadzie są podkute konie radzę aby dokoła balota umieścić ramkę lub płotek. Taka konstrukcja skutecznie utrudni koniom deptanie w sianie i grzebanie nogą w siatce.
Do niewątpliwych zalet siatek Piece of Hay należy to, że nie maja węzełków. Ich brak znacząco poprawia trwałość. Kiedy koń grzebie (bosym kopytem!) w siatce z sianem, kopyto ślizga się po materiale i nie wydziera w nim dziur. To samo tyczy się skubania. Nie ma  węzełków? Nie ma za co złapać zębami i szarpać, czochrać czy ciągnąć. Z Naszego doświadczenia wynika że siatki są nie do przegryzienia.

Warto jednak wspomnieć o frustracji jaka odczuwają niektóre konie pierwszy raz karmione z siatki na siano.

Jeżeli dotąd siano było podane luzem i można było beztrosko jeść je pełną paszczą nic dziwnego, że nasz koń popadnie w złość jeśli teraz oddzielimy go od sianka siatką z małym oczkiem. Z pewnością zezłoszczony, głodny koń stanowi dla siatki zagrożenie a ewentualnie powstałe dziury tworzą ryzyko włożenia w nie nogi czy głowy! Konie potrafią być bardzo kreatywne.
Konia trzeba przyzwyczaić do karmienia z siatki na siano. Początkowo podajemy część siana luzem a część z siatce z większym oczkiem (do dostania u Nas sa siatki o oczku 8-10cm. Idealne do przyzwyczajania koni ale także jeśli podajemy siano moczone).  Wyskubywanie siana spomiędzy linek siatki jest dla koni ciekawym zajęciem zabijającym nudę w boksie czy na padoku dlatego zwykle lubią i wolą jeść siano podane  siatce niż to leżące na ziemi.

12188235_1133870833365185_6729022354548890663_o

Kolejna seria pytań dotyczy kurzu.

W moim odczuciu jest tu tyle samo plusów co minusów. Siano podawane z ziemi jest zakurzone, koń może zjeść je z piaskiem i pyłem, do tego często jest podeptane lub zanieczyszczone przez konie. Wasze wątpliwości budzi kurz który może dostać się do oczu koni podczas jedzenia. Jest oczywiście takie ryzyko i jedynym rozwiązaniem jest moczenie siana.
Chcę w tym miejscu podzielić się osobistym doświadczeniem. W Naszej stajni karmimy konie z siatek od początku. Nasze konie nie są kute, przez pewien czas na padoku 4 konie korzystały z jednej siatki teraz wychodzą parami więc siatki są eksploatowane mniej. Nie ma dziur ani innych awarii. Na padokach łatwiej utrzymać czystość . Odczuliśmy tez zdecydowane oszczędności. Nie zauważyłam problemów związanych z oczami. Konie na co dzień mają dużo okazji by się zakurzyć. Leżą w boksach. Tarzają się w nich. Kopią dołki na padoku. Wyleguja się i tarzają w piasku. Bawią się wzbijając w letni dzień tumany (!)  kurzu w okół siebie.

Jeśli mamy konia alergika lub o wrażliwych oczach nie pozbawiajmy go przyjemności skubania  oraz innych korzyści, ale postarajmy się o to by podać mu siano najwyższej jakości takie które nie będzie zapylone.

W jego skład powinny wchodzić długie,pachnące i czyste źdźbła. Kostki nie mogą być zanieczyszczone ziemią i piaskiem. Na ten temat pisałam w poście „Dobre siano…czyli jakie?”, zachęcam do przeczytania. Dodatkowo możemy siano moczyć., wtedy z pewnością nic groźnego nie wleci do oczu Naszego zwierzaka.

Dla bezpieczeństwa koń w boksie powinien stać bez kantara. Metalowe elementy mogą wplatać się pomiędzy oczka. Konie uwielbiają czochrać się o siatki z sianem! W sumie są one do tego idealne!
Nawet jeśli nie korzystamy z siatki na siano pamiętamy przecież by dla końskiej wygody zostawić go na noc z gołą głową.

Końskie nosy wyposażone są we włosy czuciowe.

Jest to narząd zmysłów. Dzięki wibrysom koń może poruszać się bezpiecznie np. po ciemnym boksie. Bez trudności obsłuży automatyczne poidło nocą czy trafi głową do żłobu. Dotyk wibrysów chroni koński łeb przed urazami. W pewnych sytuacjach koń może uszkodzić te wąsy na przykład wycierając je o twardy, ostry sznurek. Tradycyjne siatki wykonane są ze sznurka nylonowego, dodatkowo posiadają ostre i twarde w dotyku supełki. Kto ma taką siatkę wie że z czasem robi się ona szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Dlatego nasze siatki pozbawione są supełków a linka jest miękka. Z czasem nie traci swoich właściwości i jest dużo bardziej przyjemna dla końskich nosów.
[shindiri-woo-slider id=”880″]

Mam nadzieję że przynajmniej częściowo udało mi się odpowiedzieć na pytania. Będę wdzięczna za komentarze oraz maile jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości. Chętnie odpowiem i uzupełnię wpis

 

Leave a Review